NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MSC8156ETAG1000B
MSC8156ETAG1000B picture photo
Mfg. Part Number
MSC8156ETAG1000B
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC DSP 6X 1GHZ SC3850 783FCBGA
Datasheet Download
MSC8156ETAG1000B.pdf
Availability of MSC8156ETAG1000B
QUANTITY
MSC8156ETAG1000B Order Process
Ship out your order
Specifications of MSC8156ETAG1000B
Internal Part NumberEIS-MSC8156ETAG1000B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 18/Jun/2014
Errata Update 17/Nov/2014
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesStarCore
PackagingTray
TypeSC3850 Six Core
InterfaceEthernet, I²C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
Clock Rate1GHz
Non-Volatile MemoryROM (96 kB)
On-Chip RAM576kB
Voltage - I/O2.50V
Voltage - Core1.00V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case783-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSC8156ETAG1000B
MSC8156ETAG1000B Details Description
Related parts for MSC8156ETAG1000B
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100' datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD7612 datasheet.pdf
JFET P-CH 30V 0.35W TO92 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 12.96MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 20SGL 2.36MM datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf