NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MSC8252SVT1000B
MSC8252SVT1000B picture photo
Mfg. Part Number
MSC8252SVT1000B
Manufacturer
Product Category
Embedded - DSP (Digital Signal Processors)
Brief Description
IC PROCESSOR 2-CORE 783FCPBGA
Datasheet Download
MSC8252SVT1000B.pdf
Availability of MSC8252SVT1000B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MSC8252SVT1000B Order Process
Ship out your order
Specifications of MSC8252SVT1000B
Internal Part NumberEIS-MSC8252SVT1000B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationErrata Update 18/Jun/2014
Errata Update 17/Nov/2014
PCN OtherMSC8156/8256 Family 07/Jun/2013
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - DSP (Digital Signal Processors)
SeriesStarCore
PackagingTray
TypeSC3850 Dual Core
InterfaceEthernet, I²C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART
Clock Rate1GHz
Non-Volatile MemoryROM (96 kB)
On-Chip RAM576kB
Voltage - I/O2.50V
Voltage - Core1.00V
Operating Temperature0°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case783-BBGA, FCBGA
Supplier Device Package783-FCPBGA (29x29)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSC8252SVT1000B
MSC8252SVT1000B Details Description
Related parts for MSC8252SVT1000B
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf