| Internal Part Number | EIS-MSC8254SVT1000B | |
| PCN Design/Specification | Errata Update 18/Jun/2014 Errata Update 17/Nov/2014 | |
| PCN Other | MSC8156/8256 Family 07/Jun/2013 | |
| Packaging | Tray | |
| Type | SC3850 Quad Core | |
| Interface | Ethernet, I²C, PCI, RGMII, Serial RapidIO, SGMII, SPI, UART/USART | |
| Clock Rate | 1GHz | |
| Non-Volatile Memory | ROM (96 kB) | |
| On-Chip RAM | 576kB | |
| Voltage - I/O | 2.50V | |
| Voltage - Core | 1.00V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C | |