Microsemi Power Products MSCD100-12
MSCD100-12 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD100-12
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 100A D1
Datasheet Download
MSCD100-12.pdf
Availability of MSCD100-12
QUANTITY
MSCD100-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD100-12
Internal Part NumberEIS-MSCD100-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD100-12
Related LinksMSCD1, MSCD100-12 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD100-12 Details Description
Related parts for MSCD100-12
CONN HEADER .100 SINGL R/A 6POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 58POS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
4GB DISKONMODULE EXT TEMP datasheet.pdf
DIA 6.5MM 2MM M8 3P PNP NC datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf