Microsemi Power Products MSCD120-12
MSCD120-12 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD120-12
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 120A D1
Datasheet Download
MSCD120-12.pdf
Availability of MSCD120-12
QUANTITY
MSCD120-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD120-12
Internal Part NumberEIS-MSCD120-12
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.43V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr6mA @ 1200V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD120-12
Related LinksMSCD1, MSCD120-12 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD120-12 Details Description
Related parts for MSCD120-12
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200MHZ 8DFN datasheet.pdf
IC FET DVR 3CH SYNC BUCK 24WQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM RED datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 8 POS datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO213AB datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 66D datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf