Microsemi Power Products MSCD165-16
MSCD165-16 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD165-16
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 165A SD2
Datasheet Download
MSCD165-16.pdf
Availability of MSCD165-16
QUANTITY
MSCD165-16 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD165-16
Internal Part NumberEIS-MSCD165-16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD2
Supplier Device PackageSD2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD165-16
Related LinksMSCD1, MSCD165-16 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD165-16 Details Description
Related parts for MSCD165-16
TERM FORK VYL 16-14AWG #10 datasheet.pdf
RELAY REED DPST 1A 5V datasheet.pdf
CONN ADAPT MS 156 PLUG-SMA JACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf