Microsemi Power Products MSCD36-18
MSCD36-18 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD36-18
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 1.8KV 36A D1
Datasheet Download
MSCD36-18.pdf
Availability of MSCD36-18
QUANTITY
MSCD36-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD36-18
Internal Part NumberEIS-MSCD36-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)36A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 100A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 1800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD36-18
Related LinksMSCD, MSCD36-18 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD36-18 Details Description
Related parts for MSCD36-18
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMA datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 16X1 28CDIP datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.25A 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SMARTSWITCH STD RED/GRN LED 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 65.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 12A 8SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TV 5C 5#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
AC/DC POWER SUPPLY 600W ENCLOSED datasheet.pdf