Microsemi Power Products MSCD60-08
MSCD60-08 picture photo
Mfg. Part Number
MSCD60-08
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 800V 60A D1
Datasheet Download
MSCD60-08.pdf
Availability of MSCD60-08
QUANTITY
MSCD60-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSCD60-08
Internal Part NumberEIS-MSCD60-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 200A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr5mA @ 800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD1
Supplier Device PackageD1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSCD60-08
Related LinksMSCD, MSCD60-08 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSCD60-08 Details Description
Related parts for MSCD60-08
RES SMD 300 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC RTC PHANTOM PAR 34-PCM datasheet.pdf
TIMER SOLID STATE 60MIN DIN MNT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X17.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DMM 1000V AC/DC datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf