Microsemi Power Products MSKD165-08
MSKD165-08 picture photo
Mfg. Part Number
MSKD165-08
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE MODULE 800V 165A SD2
Datasheet Download
MSKD165-08.pdf
Availability of MSKD165-08
QUANTITY
MSKD165-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSKD165-08
Internal Part NumberEIS-MSKD165-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD2
Supplier Device PackageSD2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSKD165-08
Related LinksMSKD1, MSKD165-08 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSKD165-08 Details Description
Related parts for MSKD165-08
IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8DIP datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
ADAPTER BOARD LPY430AL DIL24 SKT datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 3.81MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 130POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf