Microsemi Power Products MSKD165-12
MSKD165-12 picture photo
Mfg. Part Number
MSKD165-12
Brief Description
DIODE MODULE 1.2KV 165A SD2
Datasheet Download
MSKD165-12.pdf
Availability of MSKD165-12
QUANTITY
MSKD165-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSKD165-12
Internal Part NumberEIS-MSKD165-12
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1200V (1.2kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)165A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 300A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr9mA @ 1200V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD2
Supplier Device PackageSD2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSKD165-12
Related LinksMSKD1, MSKD165-12 Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
MSKD165-12 Details Description
Related parts for MSKD165-12
JUMPER-H1506TR/A3048Y/H1504TR 5" datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 175MA 3.1 OHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM GRAY 6POS PCB datasheet.pdf
STRAP UNIV/MOUNT W TAPE 1 1/2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf