ICCNEXERGY MSMP25015F
MSMP25015F picture photo
Mfg. Part Number
MSMP25015F
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 250W
Datasheet Download
MSMP25015F.pdf
Availability of MSMP25015F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MSMP25015F Order Process
Ship out your order
Specifications of MSMP25015F
Internal Part NumberEIS-MSMP25015F
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Nov/2014
Standard Package240
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMSMP250
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)16.5A
Power (Watts)250W (350W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation-
Efficiency88%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.00" L x 5.00" W x 1.50" H (203.2mm x 127.0mm x 38.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE, cTUVus
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSMP25015F
Related LinksMSMP2, MSMP25015F Datasheet, ICCNEXERGY Distributor
MSMP25015F Details Description
Related parts for MSMP25015F
TERM BLOCK PLUG 9POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 4WLCSP datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf