XP Power DLE35PS36
DLE35PS36 picture photo
Mfg. Part Number
DLE35PS36
Brief Description
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 24-36V
Datasheet Download
DLE35PS36.pdf
Availability of DLE35PS36
QUANTITY
DLE35PS36 Order Process
Ship out your order
Specifications of DLE35PS36
Internal Part NumberEIS-DLE35PS36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductDLE25/DLE35 Series
FamilyLED Supplies
SeriesDLE35
TypeConstant Current, Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output24 ~ 36 V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)36W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Efficiency82%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.68" L x 2.89" W x 1.29" H (93.5mm x 73.5mm x 33.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DLE35PS36
Related LinksDLE3, DLE35PS36 Datasheet, XP Power Distributor
DLE35PS36 Details Description
Related parts for DLE35PS36
XFRMR SEMI-TORO 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 18POS 1MM 5" datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 7X2.3MM RECT T/H datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-1000 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 50A 240VAC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 420W datasheet.pdf