TE Connectivity Alcoswitch Switches MSP103C04
MSP103C04 picture photo
Mfg. Part Number
MSP103C04
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V
Datasheet Download
MSP103C04.pdf
Availability of MSP103C04
QUANTITY
MSP103C04 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP103C04
Internal Part NumberEIS-MSP103C04
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMSP103C04 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Featured ProductTE Connectivity Alcoswitch Switches
Standard Package800
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesMSP3
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating3A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Rear
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mechanical Life-
Electrical Life5,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP103C04
Related LinksMSP1, MSP103C04 Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
MSP103C04 Details Description
Related parts for MSP103C04
IC SWIT PWM GREEN CM OVP 8SOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220AB datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL BCD REAR MT BK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B22, AFS S4 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
MICRO 31C P /11 WHT 72" NI datasheet.pdf
OSC MEMS 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRANSFORMER FLYBACK 19UH SMD datasheet.pdf