Texas Instruments MSP430F2003IN
MSP430F2003IN picture photo
Mfg. Part Number
MSP430F2003IN
Brief Description
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 14DIP
Datasheet Download
MSP430F2003IN.pdf
Availability of MSP430F2003IN
QUANTITY
MSP430F2003IN Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP430F2003IN
Internal Part NumberEIS-MSP430F2003IN
Manufacturer Product PageMSP430F2003IN Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430F2xx
PackagingTube
Core ProcessorMSP430
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O10
Program Memory Size1KB (1K x 8 + 256B)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x16b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package14-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP430F2003IN
Related LinksMSP430, MSP430F2003IN Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSP430F2003IN Details Description
Related parts for MSP430F2003IN
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
EMULATOR BASE UNIT H8S/2678R FAM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 32POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 2W 2512 datasheet.pdf
POT 2K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf