Texas Instruments MSP430G2232IRSA16R
MSP430G2232IRSA16R picture photo
Mfg. Part Number
MSP430G2232IRSA16R
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 16QFN
Datasheet Download
MSP430G2232IRSA16R.pdf
Availability of MSP430G2232IRSA16R
QUANTITY
MSP430G2232IRSA16R Order Process
Ship out your order
Specifications of MSP430G2232IRSA16R
Internal Part NumberEIS-MSP430G2232IRSA16R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThe Ultra-Low Power MSP430
MSP430 Overview
MSP430 Design Tools
MSP430 Peripherals
MSP430 Value Line
Portable Medical Solutions with MSP430
MSP430 for Utility Metering Solutions
MSP430: How to JTAG
MSP430, How To Use the Clock System
Grace Software Graphical User Interface
MCU Overview
Driver Library
MSP430Ware Overview
SYS/BIOS: MSP430 Support
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to SYS/BIOS Threading
Intro to Timers and Clocks
Microcontrollers: SYS/BIOS: Introduction to Real-Time Operating Systems and SYS/BIOS
Communication Solutions for Industrial Automation
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageMSP430G2232IRSA16R Specifications
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesMSP430G2xx
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMSP430
Core Size16-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, SPI, USI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O10
Program Memory Size2KB (2K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package16-QFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSP430G2232IRSA16R
Related LinksMSP430G22, MSP430G2232IRSA16R Datasheet, Texas Instruments Distributor
MSP430G2232IRSA16R Details Description
Related parts for MSP430G2232IRSA16R
CONN HEADER 6POS 3.96MM STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 150K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 20SSOP datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 208PQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA datasheet.pdf