Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1608J000CS
RC1608J000CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1608J000CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/10W 0603
Datasheet Download
RC1608J000CS.pdf
Availability of RC1608J000CS
QUANTITY
RC1608J000CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1608J000CS
Internal Part NumberEIS-RC1608J000CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.0
ToleranceJumper
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1608J000CS
Related LinksRC1608, RC1608J000CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1608J000CS Details Description
Related parts for RC1608J000CS
CONN SPLICE BUTT 10-12 AWG SOLIS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
INSERT FEMALE 42POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 140 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DSP SHARK 200MHZ 88LFCSP datasheet.pdf
SPECIAL QD MAT 42.5X66.5 datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 732 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 120A TO220-3 datasheet.pdf