GeneSiC Semiconductor MSRTA400160(A)
MSRTA400160(A) picture photo
Mfg. Part Number
MSRTA400160(A)
Brief Description
DIODE MODULE 1.6KV 400A 3TOWER
Datasheet Download
MSRTA400160(A).pdf
Availability of MSRTA400160(A)
QUANTITY
MSRTA400160(A) Order Process
Ship out your order
Specifications of MSRTA400160(A)
Internal Part NumberEIS-MSRTA400160(A)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1600V (1.6kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)400A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 400A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSRTA400160(A)
Related LinksMSRTA40, MSRTA400160(A) Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MSRTA400160(A) Details Description
Related parts for MSRTA400160(A)
MULTI-PAIR 24COND 28AWG 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
ADAPTER 32 CHANNEL 50POS HEADER datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES SMD 165K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf