GeneSiC Semiconductor MSRTA500100(A)
MSRTA500100(A) picture photo
Mfg. Part Number
MSRTA500100(A)
Brief Description
DIODE MODULE 1KV 500A 3TOWER
Datasheet Download
MSRTA500100(A).pdf
Availability of MSRTA500100(A)
QUANTITY
MSRTA500100(A) Order Process
Ship out your order
Specifications of MSRTA500100(A)
Internal Part NumberEIS-MSRTA500100(A)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)500A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 500A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSRTA500100(A)
Related LinksMSRTA50, MSRTA500100(A) Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MSRTA500100(A) Details Description
Related parts for MSRTA500100(A)
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
HOUSING PIN ASSY 30POS 2ROW datasheet.pdf
FLAT CABLE BASE datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 27PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
#8 SIZE COAXIAL CABLE KI datasheet.pdf
500 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf