GeneSiC Semiconductor MSRTA600100(A)
MSRTA600100(A) picture photo
Mfg. Part Number
MSRTA600100(A)
Brief Description
DIODE MODULE 1KV 600A 3TOWER
Datasheet Download
MSRTA600100(A).pdf
Availability of MSRTA600100(A)
QUANTITY
MSRTA600100(A) Order Process
Ship out your order
Specifications of MSRTA600100(A)
Internal Part NumberEIS-MSRTA600100(A)
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)600A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 600A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr25µA @ 600V
Mounting TypeChassis Mount
Package / Case3-SMD Module
Supplier Device PackageThree Tower
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSRTA600100(A)
Related LinksMSRTA60, MSRTA600100(A) Datasheet, GeneSiC Semiconductor Distributor
MSRTA600100(A) Details Description
Related parts for MSRTA600100(A)
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 10NS 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
762 TB PLU PLU WF LOW-T datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf