| Internal Part Number | EIS-MSS1P2U-M3/89A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes, Rectifiers - Single | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 400mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1.2mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | MicroSMP | |
| Supplier Device Package | MicroSMP | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C | |