AVX Corporation TAP104M035SRS
TAP104M035SRS picture photo
Mfg. Part Number
TAP104M035SRS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP104M035SRS.pdf
Availability of TAP104M035SRS
QUANTITY
TAP104M035SRS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP104M035SRS
Internal Part NumberEIS-TAP104M035SRS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP104M035SRS
Related LinksTAP104, TAP104M035SRS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP104M035SRS Details Description
Related parts for TAP104M035SRS
IC REG LDO 3V 50MA SOT89-3 datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND GRN SEALED datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf