Coto Technology MSS41A24
MSS41A24 picture photo
Mfg. Part Number
MSS41A24
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED SPST 2A 24V
Datasheet Download
MSS41A24.pdf
Availability of MSS41A24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MSS41A24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MSS41A24
Internal Part NumberEIS-MSS41A24
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesMSS4
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current11.1mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage500VAC, 500VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)2 VDC
Operate Time1.75ms
Release Time1.5ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power268 mW
Coil Resistance2.15 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSS41A24
Related LinksMSS4, MSS41A24 Datasheet, Coto Technology Distributor
MSS41A24 Details Description
Related parts for MSS41A24
RES SMD 825 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS 18-22AWG DUAL datasheet.pdf
RES 120 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 70POS datasheet.pdf
FRONT PANEL KIT TCA ATCA datasheet.pdf
24AWG SFP+CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf