TE Connectivity Alcoswitch Switches MSSA4350R
MSSA4350R picture photo
Mfg. Part Number
MSSA4350R
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE 4P3T 300MA 125V
Datasheet Download
MSSA4350R.pdf
Availability of MSSA4350R
QUANTITY
MSSA4350R Order Process
Ship out your order
Specifications of MSSA4350R
Internal Part NumberEIS-MSSA4350R
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMSSA4350R Statement of Compliance
Standard Package250
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesMSSA
PackagingBulk
Circuit4P3T
Contact TimingShorting (MBB)
Switch FunctionOn-On-On
Current Rating300mA (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeStandard
Actuator Length9.02mm
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolyester
Switch Travel2.50mm
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life15,000 Cycles
Electrical Life15,000 Cycles
Operating Force470gf
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MSSA4350R
Related LinksMSSA, MSSA4350R Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
MSSA4350R Details Description
Related parts for MSSA4350R
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 20-SOIC datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf