Volgen/Division of Kaga Electronics USA MT12A-2415SI
MT12A-2415SI picture photo
Mfg. Part Number
MT12A-2415SI
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 12W
Datasheet Download
MT12A-2415SI.pdf
Availability of MT12A-2415SI
QUANTITY
MT12A-2415SI Order Process
Ship out your order
Specifications of MT12A-2415SI
Internal Part NumberEIS-MT12A-2415SI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMTA12A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)800mA
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT12A-2415SI
Related LinksMT12A-, MT12A-2415SI Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
MT12A-2415SI Details Description
Related parts for MT12A-2415SI
SOCKET STB 316L STAINLESS STEEL datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf