Samtec, Inc. FWJ-15-01-T-S
FWJ-15-01-T-S picture photo
Mfg. Part Number
FWJ-15-01-T-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .156" 15POS SNGL TIN
Datasheet Download
FWJ-15-01-T-S.pdf
Availability of FWJ-15-01-T-S
QUANTITY
FWJ-15-01-T-S Order Process
Ship out your order
Specifications of FWJ-15-01-T-S
Internal Part NumberEIS-FWJ-15-01-T-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFWJ
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.156" (3.96mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.450" (11.43mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FWJ-15-01-T-S
Related LinksFWJ-15, FWJ-15-01-T-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FWJ-15-01-T-S Details Description
Related parts for FWJ-15-01-T-S
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
FUSE CERM 10A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN HEADER 90POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
OSC VCXO 187.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3QFN datasheet.pdf