Volgen/Division of Kaga Electronics USA MT12A-2425SI
MT12A-2425SI picture photo
Mfg. Part Number
MT12A-2425SI
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 12W
Datasheet Download
MT12A-2425SI.pdf
Availability of MT12A-2425SI
QUANTITY
MT12A-2425SI Order Process
Ship out your order
Specifications of MT12A-2425SI
Internal Part NumberEIS-MT12A-2425SI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMTA12A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.5A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (9 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max9W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT12A-2425SI
Related LinksMT12A-, MT12A-2425SI Datasheet, Volgen/Division of Kaga Electronics USA Distributor
MT12A-2425SI Details Description
Related parts for MT12A-2425SI
RES SMD 1.91K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
LED GRN/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
SBC I5 4300U 3.5" COMPACT DDR3L datasheet.pdf