Micron Technology MT18KSF51272AZ-1G6K1
MT18KSF51272AZ-1G6K1 picture photo
Mfg. Part Number
MT18KSF51272AZ-1G6K1
Brief Description
MODULE DDR3 SDRAM 4GB EUDIMM
Datasheet Download
MT18KSF51272AZ-1G6K1.pdf
Availability of MT18KSF51272AZ-1G6K1
QUANTITY
MT18KSF51272AZ-1G6K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MT18KSF51272AZ-1G6K1
Internal Part NumberEIS-MT18KSF51272AZ-1G6K1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
Memory TypeDDR3L SDRAM
Memory Size4GB
Speed1600MT/s
Package / Case240-UDIMM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT18KSF51272AZ-1G6K1
Related LinksMT18KSF512, MT18KSF51272AZ-1G6K1 Datasheet, Micron Technology Distributor
MT18KSF51272AZ-1G6K1 Details Description
Related parts for MT18KSF51272AZ-1G6K1
IC VREF SERIES/SHUNT 5V 8DIP datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY SGL-END 16AWG 24" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
GUIDE RAIL 280MM HEAVY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf