Micron Technology MT29F16G08ABCCBH1-10:C
MT29F16G08ABCCBH1-10:C picture photo
Mfg. Part Number
MT29F16G08ABCCBH1-10:C
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 16GBIT
Datasheet Download
MT29F16G08ABCCBH1-10:C.pdf
Availability of MT29F16G08ABCCBH1-10:C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT29F16G08ABCCBH1-10:C Order Process
Ship out your order
Specifications of MT29F16G08ABCCBH1-10:C
Internal Part NumberEIS-MT29F16G08ABCCBH1-10:C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 10/Jul/2012
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingBulk
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NAND
Memory Size16G (2G x 8)
Speed-
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case100-VBGA
Supplier Device Package100-VBGA (12x18)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT29F16G08ABCCBH1-10:C
Related LinksMT29F16G08A, MT29F16G08ABCCBH1-10:C Datasheet, Micron Technology Distributor
MT29F16G08ABCCBH1-10:C Details Description
Related parts for MT29F16G08ABCCBH1-10:C
CONN PLUG 31 POS .098 PCB datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V ITO220 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 16POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf