Micron Technology MT36KSF1G72PZ-1G4K1
MT36KSF1G72PZ-1G4K1 picture photo
Mfg. Part Number
MT36KSF1G72PZ-1G4K1
Brief Description
MODULE DDR3 8GB RDIMM
Datasheet Download
MT36KSF1G72PZ-1G4K1.pdf
Availability of MT36KSF1G72PZ-1G4K1
QUANTITY
MT36KSF1G72PZ-1G4K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MT36KSF1G72PZ-1G4K1
Internal Part NumberEIS-MT36KSF1G72PZ-1G4K1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
Memory TypeDDR3L SDRAM
Memory Size8GB
Speed1333MT/s
Package / Case240-RDIMM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT36KSF1G72PZ-1G4K1
Related LinksMT36KSF1G, MT36KSF1G72PZ-1G4K1 Datasheet, Micron Technology Distributor
MT36KSF1G72PZ-1G4K1 Details Description
Related parts for MT36KSF1G72PZ-1G4K1
THERMISTOR NTC 22K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TWEEZER POINT SUPER FINE 4.49" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK 1POS 15MM R/A PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 3.9A TO-252 datasheet.pdf
CAP CER 0.68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf