Vishay/BCcomponents MAL215946121E3
MAL215946121E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL215946121E3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
MAL215946121E3.pdf
Availability of MAL215946121E3
QUANTITY
MAL215946121E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL215946121E3
Internal Part NumberEIS-MAL215946121E3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Voltage Power Aluminum Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series159 PUL-SI
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance1.1 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL215946121E3
Related LinksMAL2159, MAL215946121E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL215946121E3 Details Description
Related parts for MAL215946121E3
VARISTOR 11V 4A 0402 datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 25V AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP INV 16SOIC datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 2POLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MTD SPEAKER 8OHM 100DB datasheet.pdf