Micron Technology MT41K256M4DA-107:J TR
MT41K256M4DA-107:J TR picture photo
Mfg. Part Number
MT41K256M4DA-107:J TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC DDR3 SDRAM 1GB 1.07NS 78FBGA
Datasheet Download
MT41K256M4DA-107:J TR.pdf
Availability of MT41K256M4DA-107:J TR
QUANTITY
MT41K256M4DA-107:J TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT41K256M4DA-107:J TR
Internal Part NumberEIS-MT41K256M4DA-107:J TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR3 SDRAM
Memory Size1G (256M x 4)
Speed933MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.283 V ~ 1.45 V
Operating Temperature0°C ~ 95°C
Package / Case78-TFBGA
Supplier Device Package78-FBGA (8x10.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT41K256M4DA-107:J TR
Related LinksMT41K256M4, MT41K256M4DA-107:J TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT41K256M4DA-107:J TR Details Description
Related parts for MT41K256M4DA-107:J TR
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 460MA 440 MOHM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ECOFLEX PUR 7 COND 12AWG BRAID datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf