Micron Technology MT42L256M64D4EV-25 WT:A
MT42L256M64D4EV-25 WT:A picture photo
Mfg. Part Number
MT42L256M64D4EV-25 WT:A
Brief Description
IC LPDDR2 SDRAM 16GBIT VFBGA
Datasheet Download
MT42L256M64D4EV-25 WT:A.pdf
Availability of MT42L256M64D4EV-25 WT:A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT42L256M64D4EV-25 WT:A Order Process
Ship out your order
Specifications of MT42L256M64D4EV-25 WT:A
Internal Part NumberEIS-MT42L256M64D4EV-25 WT:A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile LPDDR2 SDRAM
Memory Size16G (256M x 64)
Speed400MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.3 V
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case253-TFBGA
Supplier Device Package253-FBGA (11x11)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT42L256M64D4EV-25 WT:A
Related LinksMT42L256M64, MT42L256M64D4EV-25 WT:A Datasheet, Micron Technology Distributor
MT42L256M64D4EV-25 WT:A Details Description
Related parts for MT42L256M64D4EV-25 WT:A
CONN HEADER .100 DUAL STR 42POS datasheet.pdf
RES 125 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC BUFFER ZD PLL CLK DVR 32-LQFP datasheet.pdf
CONN RING 12-10AWG #1/4 PIDG datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 4"W datasheet.pdf
RES 49K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 425LM WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf