Micron Technology MT46V16M16BG-5B:F TR
MT46V16M16BG-5B:F TR picture photo
Mfg. Part Number
MT46V16M16BG-5B:F TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC DDR SDRAM 256MBIT 5NS 60FBGA
Datasheet Download
MT46V16M16BG-5B:F TR.pdf
Availability of MT46V16M16BG-5B:F TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT46V16M16BG-5B:F TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT46V16M16BG-5B:F TR
Internal Part NumberEIS-MT46V16M16BG-5B:F TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR SDRAM
Memory Size256M (16M x 16)
Speed5ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.5 V ~ 2.7 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case60-FBGA
Supplier Device Package60-FBGA (8x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT46V16M16BG-5B:F TR
Related LinksMT46V16M16, MT46V16M16BG-5B:F TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT46V16M16BG-5B:F TR Details Description
Related parts for MT46V16M16BG-5B:F TR
IC REG LDO 0.95V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
POLYSWITCH .75A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
LM 5.08/180/16 BK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf