Micron Technology MT46V16M16FG-6:F TR
MT46V16M16FG-6:F TR picture photo
Mfg. Part Number
MT46V16M16FG-6:F TR
Brief Description
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 60FBGA
Datasheet Download
MT46V16M16FG-6:F TR.pdf
Availability of MT46V16M16FG-6:F TR
QUANTITY
MT46V16M16FG-6:F TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT46V16M16FG-6:F TR
Internal Part NumberEIS-MT46V16M16FG-6:F TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR SDRAM
Memory Size256M (16M x 16)
Speed6ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.3 V ~ 2.7 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case60-FBGA
Supplier Device Package60-FBGA (8x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT46V16M16FG-6:F TR
Related LinksMT46V16M1, MT46V16M16FG-6:F TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT46V16M16FG-6:F TR Details Description
Related parts for MT46V16M16FG-6:F TR
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8-BIT 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 7A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .187 RED datasheet.pdf
RES SMD 10.7 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf