Micron Technology MT48H4M16LFB4-8
MT48H4M16LFB4-8 picture photo
Mfg. Part Number
MT48H4M16LFB4-8
Brief Description
IC SDRAM 64MBIT 125MHZ 54VFBGA
Datasheet Download
MT48H4M16LFB4-8.pdf
Availability of MT48H4M16LFB4-8
QUANTITY
MT48H4M16LFB4-8 Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48H4M16LFB4-8
Internal Part NumberEIS-MT48H4M16LFB4-8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile LPSDR SDRAM
Memory Size64M (4M x 16)
Speed125MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-VFBGA
Supplier Device Package54-VFBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48H4M16LFB4-8
Related LinksMT48H4M, MT48H4M16LFB4-8 Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48H4M16LFB4-8 Details Description
Related parts for MT48H4M16LFB4-8
FIXED IND 120NH 300MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 10 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 2POS SCREW datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
OSC XO 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf