Micron Technology MT48H4M16LFF4-10 TR
MT48H4M16LFF4-10 TR picture photo
Mfg. Part Number
MT48H4M16LFF4-10 TR
Brief Description
IC SDRAM 64MBIT 100MHZ 54VFBGA
Datasheet Download
MT48H4M16LFF4-10 TR.pdf
Availability of MT48H4M16LFF4-10 TR
QUANTITY
MT48H4M16LFF4-10 TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48H4M16LFF4-10 TR
Internal Part NumberEIS-MT48H4M16LFF4-10 TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile LPSDR SDRAM
Memory Size64M (4M x 16)
Speed100MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-VFBGA
Supplier Device Package54-VFBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48H4M16LFF4-10 TR
Related LinksMT48H4M16, MT48H4M16LFF4-10 TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48H4M16LFF4-10 TR Details Description
Related parts for MT48H4M16LFF4-10 TR
HEATSHRINK DL WL Q52X 1"X25M BLK datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
TOOL HEAD CRIMP 20AWG STRATO datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf