Micron Technology MT48H8M16LFB4-8:J
MT48H8M16LFB4-8:J picture photo
Mfg. Part Number
MT48H8M16LFB4-8:J
Brief Description
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 54VFBGA
Datasheet Download
MT48H8M16LFB4-8:J.pdf
Availability of MT48H8M16LFB4-8:J
QUANTITY
MT48H8M16LFB4-8:J Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48H8M16LFB4-8:J
Internal Part NumberEIS-MT48H8M16LFB4-8:J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTray
Format - MemoryRAM
Memory TypeMobile LPSDR SDRAM
Memory Size128M (8M x 16)
Speed125MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-VFBGA
Supplier Device Package54-VFBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48H8M16LFB4-8:J
Related LinksMT48H8M1, MT48H8M16LFB4-8:J Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48H8M16LFB4-8:J Details Description
Related parts for MT48H8M16LFB4-8:J
RECT BRIDGE 50V 1.5A GPP WOG datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO92 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 287VC SMC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.57" DIA BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 235MA 1.7 OHM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 1.6NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 480W datasheet.pdf