Micron Technology MT48LC16M16A2BG-75 IT:D TR
MT48LC16M16A2BG-75 IT:D TR picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC16M16A2BG-75 IT:D TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54VFBGA
Datasheet Download
MT48LC16M16A2BG-75 IT:D TR.pdf
Availability of MT48LC16M16A2BG-75 IT:D TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MT48LC16M16A2BG-75 IT:D TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC16M16A2BG-75 IT:D TR
Internal Part NumberEIS-MT48LC16M16A2BG-75 IT:D TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size256M (16M x 16)
Speed133MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case54-VFBGA
Supplier Device Package54-VFBGA (8x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC16M16A2BG-75 IT:D TR
Related LinksMT48LC16M16A2, MT48LC16M16A2BG-75 IT:D TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC16M16A2BG-75 IT:D TR Details Description
Related parts for MT48LC16M16A2BG-75 IT:D TR
16MM IND CTRL PCB SOCKET datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1410 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 52.45MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 10ppm 10pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 125MA 3W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RF CABL MMCX ML RA / ML RA 6" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 5% 1100VDC RADIAL datasheet.pdf
AB 30C 24#16, 6#12 PIN PLUG datasheet.pdf
SP CAP, HX SERIES, 25VDC, 15UF datasheet.pdf