Micron Technology MT48LC8M16A2P-6A XIT:L TR
MT48LC8M16A2P-6A XIT:L TR picture photo
Mfg. Part Number
MT48LC8M16A2P-6A XIT:L TR
Brief Description
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ TSOP
Datasheet Download
MT48LC8M16A2P-6A XIT:L TR.pdf
Availability of MT48LC8M16A2P-6A XIT:L TR
QUANTITY
MT48LC8M16A2P-6A XIT:L TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MT48LC8M16A2P-6A XIT:L TR
Internal Part NumberEIS-MT48LC8M16A2P-6A XIT:L TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size128M (8M x 16)
Speed167MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MT48LC8M16A2P-6A XIT:L TR
Related LinksMT48LC8M16A2, MT48LC8M16A2P-6A XIT:L TR Datasheet, Micron Technology Distributor
MT48LC8M16A2P-6A XIT:L TR Details Description
Related parts for MT48LC8M16A2P-6A XIT:L TR
AMP TBC RECP ASSY 3R 405 POS datasheet.pdf
IC COUNTER/OSC 14BIT BIN 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.267 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CTRLR/MONTR 24TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN MCX JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 5POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 250V datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DO201AD datasheet.pdf