XP Power MTC15028S28
MTC15028S28 picture photo
Mfg. Part Number
MTC15028S28
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER
Datasheet Download
MTC15028S28.pdf
Availability of MTC15028S28
QUANTITY
MTC15028S28 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTC15028S28
Internal Part NumberEIS-MTC15028S28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMTC
PackagingBox
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.35A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case12-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTC15028S28
Related LinksMTC15, MTC15028S28 Datasheet, XP Power Distributor
MTC15028S28 Details Description
Related parts for MTC15028S28
CONN HEADER LOPRO R/A .100 50POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT LP SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf