| Internal Part Number | EIS-MTC3528S12 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | MTC | |
| Packaging | Box | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 10V | |
| Voltage - Input (Max) | 40V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 2.9A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 35W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 11-DIP Module | |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.10" W x 0.50" H (50.8mm x 27.9mm x 12.7mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 88% | |
| Power (Watts) - Max | 35W | |