Microchip Technology PIC16LF723A-I/MV
PIC16LF723A-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF723A-I/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF723A-I/MV.pdf
Availability of PIC16LF723A-I/MV
QUANTITY
PIC16LF723A-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF723A-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF723A-I/MV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF723A-I/MV
Related LinksPIC16LF7, PIC16LF723A-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF723A-I/MV Details Description
Related parts for PIC16LF723A-I/MV
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 422K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 875VDC RAD 4LD datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 2.6A 36.3 MOHM SMD datasheet.pdf