XP Power MTC5028S15
MTC5028S15 picture photo
Mfg. Part Number
MTC5028S15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER
Datasheet Download
MTC5028S15.pdf
Availability of MTC5028S15
QUANTITY
MTC5028S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTC5028S15
Internal Part NumberEIS-MTC5028S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMTC
PackagingBox
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.33A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTC5028S15
Related LinksMTC50, MTC5028S15 Datasheet, XP Power Distributor
MTC5028S15 Details Description
Related parts for MTC5028S15
IC REG BUCK ADJ 0.5A 8-DIP datasheet.pdf
TOOL FOR MAXI GRIP 32.5X32.5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M10-1.0 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf