ON Semiconductor MTD10N10ELT4
MTD10N10ELT4 picture photo
Mfg. Part Number
MTD10N10ELT4
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 10A DPAK
Datasheet Download
MTD10N10ELT4.pdf
Availability of MTD10N10ELT4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MTD10N10ELT4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTD10N10ELT4
Internal Part NumberEIS-MTD10N10ELT4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2005
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs220 mOhm @ 5A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs15nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1040pF @ 25V
Power - Max1.75W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTD10N10ELT4
Related LinksMTD10N, MTD10N10ELT4 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MTD10N10ELT4 Details Description
Related parts for MTD10N10ELT4
IC PLL CLOCK DVR 3.3V 24-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
DISPLAY PROGR 4CHAR .20" HE RED datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 900MA 280 MOHM datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 33POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf