Murata Electronics North America MTE1S1505MC
MTE1S1505MC picture photo
Mfg. Part Number
MTE1S1505MC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 200MA 1W
Datasheet Download
MTE1S1505MC.pdf
Availability of MTE1S1505MC
QUANTITY
MTE1S1505MC Order Process
Ship out your order
Specifications of MTE1S1505MC
Internal Part NumberEIS-MTE1S1505MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMTE1
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTE1S1505MC
Related LinksMTE1S, MTE1S1505MC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MTE1S1505MC Details Description
Related parts for MTE1S1505MC
CONN HEADER 34POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.12A 283 MOHM datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT/STOR REGSTR 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 560 OHM 14SOIC datasheet.pdf