3M MTI14-187L
MTI14-187L picture photo
Mfg. Part Number
MTI14-187L
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp
Datasheet Download
MTI14-187L.pdf
Availability of MTI14-187L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MTI14-187L Order Process
Ship out your order
Specifications of MTI14-187L
Internal Part NumberEIS-MTI14-187L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesHighland™
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.187" (4.75mm)
Tab Thickness-
Tab Length-
Length - Overall-
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationFully Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesButted Seam
ColorBlue
Contact Material-
Contact Finish-
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTI14-187L
Related LinksMTI14, MTI14-187L Datasheet, 3M Distributor
MTI14-187L Details Description
Related parts for MTI14-187L
FUSE CERM 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC 12-BIT PARALLEL D/A 20-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T766 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF HOOK/B datasheet.pdf
LED LUXEON WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN 30POS 0.8MM SMT datasheet.pdf