| Internal Part Number | EIS-MTLW-102-07-G-S-225 | |
| Number of Positions | 2 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Contact Mating Length | 0.225" (5.72mm) | |