Samtec, Inc. MTLW-105-05-G-D-170
MTLW-105-05-G-D-170 picture photo
Mfg. Part Number
MTLW-105-05-G-D-170
Brief Description
CONN HEADER 10POS 1.00" DL GOLD
Datasheet Download
MTLW-105-05-G-D-170.pdf
Availability of MTLW-105-05-G-D-170
QUANTITY
MTLW-105-05-G-D-170 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTLW-105-05-G-D-170
Internal Part NumberEIS-MTLW-105-05-G-D-170
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.170" (4.32mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTLW-105-05-G-D-170
Related LinksMTLW-105-, MTLW-105-05-G-D-170 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTLW-105-05-G-D-170 Details Description
Related parts for MTLW-105-05-G-D-170
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC CLK ZDB 5OUT 133MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MB 5V 200 SO-DIMM datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 34.6VC SMD datasheet.pdf
RES 475K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf