Samtec, Inc. MTLW-106-06-G-S-150
MTLW-106-06-G-S-150 picture photo
Mfg. Part Number
MTLW-106-06-G-S-150
Brief Description
CONN HEADER 6POS 1.00" SGL GOLD
Datasheet Download
MTLW-106-06-G-S-150.pdf
Availability of MTLW-106-06-G-S-150
QUANTITY
MTLW-106-06-G-S-150 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTLW-106-06-G-S-150
Internal Part NumberEIS-MTLW-106-06-G-S-150
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.150" (3.81mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTLW-106-06-G-S-150
Related LinksMTLW-106-, MTLW-106-06-G-S-150 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTLW-106-06-G-S-150 Details Description
Related parts for MTLW-106-06-G-S-150
IDC CABLE - MDG24K/MC24G/X datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR 512MB 184DIMM datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 12POS YELLOW datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 50W datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
1500 VDC 8 AMP INLINE MIDGET FUS datasheet.pdf