Samtec, Inc. MTLW-112-24-S-D-255
MTLW-112-24-S-D-255 picture photo
Mfg. Part Number
MTLW-112-24-S-D-255
Brief Description
CONN HEADER 24POS 1.00" DL GOLD
Datasheet Download
MTLW-112-24-S-D-255.pdf
Availability of MTLW-112-24-S-D-255
QUANTITY
MTLW-112-24-S-D-255 Order Process
Ship out your order
Specifications of MTLW-112-24-S-D-255
Internal Part NumberEIS-MTLW-112-24-S-D-255
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.255" (6.48mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTLW-112-24-S-D-255
Related LinksMTLW-112-, MTLW-112-24-S-D-255 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
MTLW-112-24-S-D-255 Details Description
Related parts for MTLW-112-24-S-D-255
CAP CER 4700PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.9V OD/PP SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 8POS datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf